LaCamera Independent to firma producencka współpracująca z twórcami filmowymi i artystami sztuk wizualnych posługujących się filmem. Powołana jako kolektyw twórczy w 2008 roku przez Ivo Krankowskiego, w roku 2020 przekształciła się w spółkę po połączeniu sił z producentką Martą Łachacz.
"To uczucie" na Nowych Horyzontach 2024!
piątek, 19 July, 19:00 Kino Nowe Horyzonty 5, Wrocław
sobota, 20 July, 16:00 Kino Nowe Horyzonty 5, Wrocław
niedzielea, 28 July, 15:45 DCF Lwów, Wrocław
Polska premiera festiwalowa filmu dokumentalnego "To uczucie" w reżyserii Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa odbędzie się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film prezentowany będzie w sekcji Odkrycia 19, 20 i 28 lipca 2024 roku.
Premiera w 2022 roku.
Strona filmu: https://www.lamentfilm.com
Film Kuby Gryżewskiego "Świetne wieści" weźmie udział w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Więcej informacji o filmie i link do teasera tutaj.
Po 2 latach pokazów festiwalowych na całym świecie i roku emisji w telewizji w Polsce, z radością dzielimy się z Wami naszym filmem "Wspomnienie poprzedniego lata" na VIMEO: https://vimeo.com/121662749
Iza Kuna otrzymała nominację dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego "Wspomnienie poprzedniego lata". Autorzy filmu zostali rownież nominowani w kategorii Najlepszy Scenariusz.
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (dawny OFFskar) przyznawane są przez specjalnie powoływaną OFFową Akademię Filmową. Pomysłodawcami nagród byli nieistniejący już magazyn „Cinema” oraz serwis internetowy Filmforum.pl. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2005. Rozdanie nagród odbędzie się na zakończenie Festiwalu Cinema Forum w Pałacu Kultury i Nauki, 29 listopada 2015 roku
Więcej o nagrodach: http://janmachulski.pl/fffggg/
Krótki film "Wspomnienie poprzedniego lata" w reżyserii Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na 3. New York International Short Film Festival, który zakończył się 29 maja 2014 roku.
"Wspomnienie poprzedniego lata" to komediowa opowieść o przypadkowym, zimowym spotkaniu, które niespodziewanie przeradza się w płomienne chwile na tylnym siedzeniu czerwonego Fiata 125 p. Grającym główne role młodym aktorom Paulinie Gałązce i Piotrowi Bondyrze partnerują doświadczeni aktorzy: Izabela Kuna i Bartłomiej Topa.
Obraz Ivo Krankowskiego i Jakuba Gryżewskiego w marcu 2013 roku wygrał konkurs na krótkometrażowy film erotyczny "Sex w Shortach" ogłoszony przez dystrybutora filmowego Spectator. Od tamtej pory prezentowany był w Polsce i Europie, m.in. w ramach festiwalu Short Waves. Na festiwalu OKFA w Koninie zdobył Gand Prix dla najlepszego filmu niezależnego, a na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu otrzymał I Nagrodę w Konkursie Śmiesznego Kina Niezależnego.
New York International Short Film Festival prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe twórców z całego świata. W trakcie festiwalu odbywają się warsztaty i kursy mistrzowskie. Eksperci z branży filmowej udzielają praktycznych porad młodym filmowcom. Tegoroczną edycję wygrał film Chrisa Landretha "Subconscious Password".
Więcej na stronie http://nyshortsfest.com .
Krótkometrażowy film "Wspomnienie poprzedniego lata" Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego zakwalifikował się do konkursu głównego międzynarodowego festiwalu filmowego SHNIT 2013. Spośród 6700 zgłoszonych filmów, do konkursu głównego zakwalifikowano jedynie 64, w tym tylko jeden film z Polski.
Festiwal odbędzie się w dniach 2-6 października w Bernie. Oprócz głównej siedziby w Szwajcarii, od kilku lat Festiwal Shnit odbywa się jednocześnie na pięciu kontynentach. Konkursowe filmy będą w tym samym czasie prezentowane w Buenos Aires, San Jose na Kostaryce, Kairze, Kyoto, Kapsztadzie i w Bangkoku. Filmy będą walczyć o nagrody "Flaming Faun" w 5 kategoriach: najlepszego filmu do 10, 20, i 40 minut, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Główna Jury. Gala finałowa oraz prezentacja 3 nominowanych filmów w każdej kategorii odbędzie się 13 października w Nowym Jorku. W tym roku pula nagród wynosi 100 000 franków szwajcarskich (około 108 000 USD).
O Festiwalu: http://shnit.org/en/about/profile.html
Blok filmów ze "Wspomnieniem...": http://ch.shnit.org/de/996/7.html
Fanpage filmu na fb: https://www.facebook.com/WspomnieniePoprzedniegoLata
"Homofobia szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu" pod takim hasłem od dziś można oglądać spot przeciw homofobii, w formie trailera do fikcyjnego filmu fabularnego. Spot można obejrzeć tutaj na YouTube lub na stronie www.homofobiaszkodzi.pl oraz w wybranych kinach w całej Polsce. Przez miesiąc spot będzie wyświetlany przed każdym seansem w Kinotece w Warszawie.
Spot wyreżyserował Albert Bana, scenariusz napisał Mateusz Pacewicz a za zdjęcia odpowiedzialny jest Tadeusz Kieniewicz. Ivo Krankowski wyprodukował spot pod szyldem La Camera Independent, a sfinansowała go Ambasada Kanady w Polsce oraz Kampania Przeciw Homofobii. Postprodukcje wykonało studio Chimney.
Nasz film dokumentalny "8 historii, które nie zmieniły świata" będzie zaprezentowany na XII Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, 16 pażdzienrika o godz. 17ej w kinie Leamle's Sunset 5.
Reżyser Ivo Krankowski będzie obecny na rozmowie z widzami po projekcji. Więcej informacji o programie festiwalu na www.polishfilmla.org
To już pewne. Amerykańska premiera filmu Ivo Krankowskiego i Jana Śpiewaka pt. "8 historii, które nie zmieniły świata" odbędzie się w styczniu 2011 w Nowym Jorku, w ramach New York Jewish Film Festival. Dokładna data pokazu będzie znana wkrótce.
Na stronie festiwalu czytamy:
The New York Jewish Film Festival (NYJFF) is a preeminent showcase for world cinema that investigates, records, and celebrates the Jewish experience. Founded in 1992, the annual Festival is a collaboration between The Jewish Museum and the Film Society of Lincoln Center. The New York Jewish Film Festival presents a diverse program of narrative features, documentaries, and short films, including world, United States, and New York premieres.
Więcej na http://www.thejewishmuseum.org/NYJFF
Sezon festiwalowy w Polsce powoli dobiega końca. Przez ostatnich kilka miesięcy film Ivo Krankowskiego i Jana Śpiewaka "8 historii, które nie zmieniły świata" został pokazany i doceniony na wielu festiwalach. Po zwycięstwie na Żydowskich Motywach film był pokazany w Krakowie w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz do końca października odbyło się jeszcze 5 projekcji w Warszawie, jeden pokaz w Szczecinie oraz na festiwalu filmowym "Jewish Eye" w Ashkelon w Izraelu. Tournee filmu przyniosło następujące nagrody:
NAJLEPSZY DOKUMENT - 7 Festiwal Filmowy "Filmowa Góra" w Zielonej Górze,
WYRÓŻNIENIE - Festiwal "Dwa Brzegi" w Kaziemierzu Dolnym
GRAND PRIX - 2 Solanin Film Festiwal w Nowej Soli
NAGRODA SPECJALNA - 3 "Kameralne Lato" w Radomiu.
Informacje dotyczące pokazów, zdjęcia i wiele więcej znajdziesz na oficjalnym blogu filmu: http://8historii.blogspot.com
25 kwietnia, podczas ceremonii zamknięcia 7 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy", twórcy filmu "8 historii, które nie zmieniły świata", Ivo Krankowski i Jan Śpiewak, wychodzili po nagrody na scenę dwa razy: najpierw po Nagrodę Specjalną Jury, i kilka minut później, ponownie po Nagrodę Publiczności! Dziękujemy warszawskiej publiczności za frekwencję na dwóch seansach i za oddane głosy!
Dobiegają końca prace postprodukcyjne do nowego filmu realizowanego przez LaCamera Independent. W czwartek, 25 lutego 2010 roku w warszawskim kinie Muranów, odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. "8 historii, które nie zmieniły świata" w reż. Ivo Krankowskiego. Film powstał w oparciu o pomysł i scenariusz Jana Śpiewaka, studenta socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, stypendysty amerykańskiego programu Humanity in Action oraz założyciela i pierwszego przewodniczącego Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej. To właśnie ZOOM jest producentem filmu.
Ośmiu bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem – wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń: jaką przeczytali pierwszą książkę, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy pierwszy raz pili alkohol, jak na imię miała pierwsza miłość? Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś – jak mierzą się ze swoją pamięcią i starością?
Zdjęcia do filmu zrealizowane zostały latem 2009 roku m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie i Warszawie. Produkcją filmu zajęła się LaCamera Independent. Sfinansowanie projektu było możliwe dzięki grantom otrzymanym z Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w Działaniu”, „Humanity in Action” Ambasady Amerykańskiej oraz dotacji z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Film powstał dzięki wsparciu BOX Postproduction.
Więcej informacji o filmie na oficjalnej stronie: www.8historii.pl oraz na blogu: www.8historii.blogspot.com.
Kuchenne marzenia otrzymały wyróżnienie na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" w Oświęcimiu.
"Kuchenne marzenia" zostały zakwalifikowane do udziału w piątej edycji festiwalu Filmoffo, który odbywa się w Opolu Lubelskim. Filmoffo to festiwal słynący z udanych imprez. W tym roku pokazom filmowym będą towarzyszyć koncerty zespołów The Car is On Fire i Indigo Tree.
Strona festiwalu: www.filmoffo.eu
Kuchenne marzenia zostaną pokazane na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" w Oświęcimiu. Festiwal odbędzie się w dniach 28-30 stycznia 2010 pod patronatem UNICA - Światowej Unii Kina Niezależnego.
Informacje o festiwalu znajdują się na stronie: www.ock.org.pl
Tym razem Kuchenne marzenia pojadą do Białegostoku. Nasz film zakwalifikował się na tamtejszy 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "ŻubrOFFka". Impreza odbędzie się w dniach 3-6 grudnia.
Strona festiwalu: http://www.bok.bialystok.pl/zubroffka.php
Kuchenne marzenia zostały przyjęte na 7. Europejski Festiwal Młodego Kina EFeMKa, który odbędzie się w warszawskim kinie Kinoteka w dniach 4-6 grudnia.
Wśród tytułów konkursowych znalazły się też filmy naszych przyjaciół: Leemeti Emmanuela Levy'ego, Podróż za jeden przelew i Menel Adama Torbusa oraz Incydent Jana Kwiecińskiego.
Strona festiwalu: www.efemka.filmforum.pl